Ben jij er ook bij?

Grensverleggend in de strijd tegen ondermijning en excessief geweld

Georganiseerde, ondermijnende criminaliteit vormt nog steeds één van de grootste maatschappelijke opgaven voor Nederland. Criminelen kennen geen grenzen. Ze deinzen nergens voor terug, explosies en geweld nemen toe. Dit vraagt van ons ook een grensverleggende aanpak. Samenwerken op verschillende niveaus; lokaal, regionaal, nationaal, internationaal en tussen publieke en private organisaties.

De 10e editie van het congres ondermijning & georganiseerde criminaliteit op 18 september jl. in de ECI Cultuurfabriek in Roermond stond in het teken van een grensverleggende aanpak, waarbij de gemeente Roermond vertelde over hun aanpak en de ervaringen de ze hiermee hebben opgedaan. Wij hebben een terugblik gemaakt waarbij we de opgedane kennis en ervaringen voor je nog eens op een rij hebben gezet en een podcast ogenoment met de winnaars van de Ondermijning Innovatie Award 2025 over de Signaleringstool.

 

Podcast met winnaar Ondermijning Innovatie Award 2025 – Signaleringstool 

Beluister de podcast met Sven Janssen en Wessel Groot. Samen met Jimmy Maan en Jonas Stuurman zijn ze met de Signaleringstool winnaar geworden van de Ondermijning Innovatie Award 2025!

De Signaleringstool is een webapplicatie die gebruikers zoals gemeenten helpt om op een efficiënte en veilige manier observaties te registeren, als onderdeel van een breder werkproces van de informatiegestuurde ondermijningsaanpak. Deze is ontstaan vanuit een samenwerking tussen het ministerie van BZK, Avans Hogeschool, het Ministerie van J&V en Horizon Internet Technologies. 

Luister de podcast

Congresverslag Ondermijning 2025

Op 18 september jl. vond de 10e editie van het Congres Ondermijning en Georganiseerde Criminaliteit plaats in Roermond, in de ECI Cultuurfabriek.

Dit congresverslag is geschreven door studenten Bend van Tilburg en Ellen Maris van de Avans Hogeschool. Ze hebben in dit congresverslag samengevat hoe het congres is verlopen en het bevat een bloemlezing van een aantal workshops. De studenten kijken terug op een ontzettend leerzaam congres en bedanken SBO en Avans Hogeschool voor de mooie kans om deel te mogen nemen aan dit congres.

Tijdens het congres werden bezoekers meegenomen in een dag met motiverende boodschappen, verlichtende inzichten maar ook met noodzakelijke en confronterende conclusies. Bend en Ellen bedanken graag alle bezoekers en in het bijzonder de sprekers en moderatoren! Juist omdat ondermijning geen grenzen kent, is het essentieel om de verschillende sectoren en uitvoeringslagen bij elkaar te brengen op een congres zoals deze.

De sprekers van 2025 waren o.a: 

Hasan Göleli
Directeur, 
Directoraat-Generaal Ondermijning
Ministerie van JenV

Emile Roemer
 Commissaris van de Koning
Provincie Limburg

Geertje van Roermund
Senior officier van justitie
Landelijk Parket

Teun van Ruitenburg
Lector ondermijning
Avans Hogeschool

Programma

Heb je suggesties voor thema’s of sprekers voor 2026, stuur dan een email naar programma manager Lieveke Prinsen: lieveke.prinsen@sbo.nl

Het programma van 2025 was: 

09:30 – 10:00

Inchecken | inloop en registratie

10:00 – 10:25

Een weerbare gemeente waar ondermijning beheersbaar is | Opening

  • Hoe zet gemeente Roermond in op het voorkomen van ondermijning waar het kan en krachtig optreden wanneer dit moet?
  • Hoe zorg je dat het leuk en veilig is voor iedereen, behalve criminelen?

Yolanda Hoogtanders

Burgemeester Gemeente Roermond


Emile Roemer

Commissaris van de Koning in de provincie Limburg


Gaby Rasters

Strategisch adviseur Gemeente Eindhoven


Xander Beenhakkers

Hoofd operatien, Politie Nederland


10:25 – 10:40

Boekpresentatie

Ondermijning en datawetenschap

Lancering van het nieuwe boek over hoe datawetenschap en Artificiële Intelligentie (AI) een cruciale rol spelen in het signaleren en bestrijden van criminaliteit. 

Pieter Tops

Emeritus hoogleraar Ondermijning, research fellow bij JADS en lector aan de Politieacademie


10:40 – 11:10

Manipuleren kun je leren

De aanpak van criminaliteit door de ogen van een gedragsbioloog. Want als je het gedrag van anderen herkent, herken je hoe iedereen hier gebruik van maakt. Ook criminelen. Kom tot nieuwe inzichten waarom criminelen bepaald verdrag vertonen.

Patrick van Veen

Gedragsbioloog. O.a. bekend van Married at first sight


11:10 – 11:40

Tijd voor limburgse vlaai | Koffie- en theepauze

11:40 – 12:25

Grensverleggende aanpakken

Kies het programmaonderdeel dat het beste aansluit bij jouw vraagstukken:

Aanslagen op woningen en bedrijfspanden

Mr. Wierenga spreekt eerst kort over het systeem van het openbare-orderecht in relatie tot ondermijning. Hij gaat vervolgens dieper in op aanslagen die door beschietingen en met explosieven worden gepleegd op woningen en bedrijfspanden. Daarbij komen onder meer de volgende vragen aan de orde: 

  • Wat voor gevallen komen we in de praktijk tegen?
  • Zien we daar trends in?
  • Welke juridische mogelijkheden zijn er voor sluiting?
  • Hoe zit het dan met de  grondrechtenbescherming?
  • En wordt het probleem door een sluiting opgelost? 

Mr. Adriaan J. Wierenga, Noodrechtspecialist aan de rechtenfaculteiten van de Rijksuniversiteit Groningen en de Universiteit Leiden, waar hij onderzoek doet naar openbare-ordehandhaving en rampenbestrijding. Hij publiceert daar zowel nationaal als internationaal over. Daarnaast is hij of counsel bij Hekkelman Advocaten en Notarissen en legal counsel bij de Onderzoeksraad voor Veiligheid, gastdocent aan de Politieacademie, coauteur van Tekst & Commentaar Openbare Orde en Veiligheid en van het Zakboek Openbare orde en veiligheid (Nederlands Genootschap van Burgemeesters). Hij adviseert vele lokale overheden en de Raad van State, de Eerste en de Tweede Kamer der Staten Generaal en de regering ten aanzien van actuele casuïstiek en wetgevingsvraagstukken op het terrein van de openbare orde.


Effectiviteit aanpak outlaw motorcycle gangs

Teun van Ruitenburg, Lector ondermijning, Avans Hogeschool en Senior onderzoeker NSCR


Flexibel Interventie Team

Pak criminaliteit op snelwegen gericht aan en voorkomen dat criminelen zich naar onze wijken verplaatst


Hackhelpdesk

Wat moet je doen als je slachtoffer bent van cybercriminaliteit? Ontdek hoe de HackHelpdesk gratis eerste hulp biedt om (meer) schade te voorkomen. 

Winnaar ondermijning innovatie award 2024
Rens Lambert, Themaspecialist cyberweerbaarheid Platform Veilig Ondernemen
Jeroen Duijsens, Programmamanager PVO Limburg


Van Data naar Daadkracht: Praktische toepassing van OSINT

Helmi van den Brink, Accountmanager, DataExpert
Henri Beek, Accountmanager, DataExpert


Informatiepositie 2.0: Hoe AI helpt in het toezicht

Traditionele bronnen geven geen volledig beeld en bevatten blinde vlekken. Openbare bronnen zijn juist een goudmijn aan informatie, maar ongestructureerd en arbeidsintensief om te benutten. In deze sessie laten wij zien hoe Artificial Intelligence die goudmijn ontgint tot bruikbare signalen. Wij laten dit onder meer zien aan de hand van het in kaart brengen van alle bedrijvigheid in een gebied met de bijbehorende risico's op ondermijning.

Jasper Faber, Co-Founder Faiber. Jasper is samen met zijn broer Robin co-founder van de start-up Faiber. Met een achtergrond in data-science en productmanagement heeft Jasper bijgedragen aan de ontwikkeling van innovatieve oplossingen voor de publieke sector, met een focus op witwassen, ondermijning, toezicht en het gebruik van AI.

12:25 – 12:30

Wisseltijd

12:30 – 13:15

Grensverleggende aanpakken

Kies het programmaonderdeel dat het beste aansluit bij jouw vraagstukken:

Wat is het IKZ? En wat is zorgfraude eigenlijk?

Aan de hand van een casus maken we inzichtelijk op welke manieren ‘veelplegers’ van zorgfraude te werk gaan. Daarbij kijken we naar de informatiepositie van de toezichthoudende partijen en de mogelijkheden om deze fraude tegen te gaan; zowel preventief als repressief. En jullie krijgen een sneak preview: we nemen jullie mee in de uitkomsten van het onlangs afgeronde onderzoek naar misbruik van turboliquidaties en voortzettingen in de zorg. 

Alan Kabki, senior onderzoeker,  Informatieknooppunt Zorgfraude (IKZ)
Dorien Bernhardt, coördinator team casuïstiek, Informatieknooppunt Zorgfraude (IKZ)


De makelaar als belangrijke poortwachter

Maarten Pijnenborgh, makelaar, Maison Makelaars


Ondermijning herkennen in het onderwijs

  • Hoe kun je signalen van criminele uitbuiting erkennen en herkennen bij leerlingen en studenten?

Frank Planten en Bregje van Goethem, trainers ‘onder mijn ogen’


Grensverleggende technieken voor online opsporing: Effectief Internet Rechercheren in de Cloud (iRC)

  • Wat is internet rechercheren in de cloud en waarom is het essentieel in de strijd tegen georganiseerde criminaliteit?

Paul de Vlieger, eigenaar Digitale Opsporing


Project Veilige Maasplassen: publiek-private samenwerking op en rond de Maasplassen

Ontdek hoe gemeenten, politie, (keten)partners en ondernemers samen de Maasplassen veilig en weerbaar maken. Een unieke publiek-private samenwerking met lessen voor het hele land. 
In deze sessie geef John Meeussen een toelichting op hoe de publiek-private samenwerking in dit gebied tot stand is gekomen, wie erbij betrokken zijn en welke resultaten tot nu toe zijn bereikt. Het projectplan toegelicht: de organisatiestructuur, het Actiekompas en voorbeelden van uitgevoerde acties en behaalde resultaten.

John Meeussen, Beleidsadviseur openbare orde en veiligheid, gemeente Roermond


Het Cash Compensatie Model ontrafeld: praktijkgericht wetenschappelijk onderzoek in actie

Michelle Van Laethem, programmamanager FIOD Science, Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst
Sanne Verhoeven en Katrien van Bergen, docentonderzoekers, lectoraat Ondermijning van het Centre of Expertise Veiligheid & Veerkracht van Avans Hogeschool

13:15 – 14:15

Tijd voor een broodje | Lunchpauze

14:15 – 14:30

Ondermijning innovatie award | Prijsuitreiking

We reiken deze award uit aan het meest innovatieve samenwerkingsverband in de aanpak van ondermijning. De deskundige jury nomineert 2 inzendingen. Beide genomineerden presenteren hun samenwerkingsverband tijdens het congres en jij bepaalt ter plekke de winnaar.

Jury bestaat uit:

Hasan Göleli

Directeur, Directoraat-Generaal Ondermijning, ministerie van justitie en veiligheid


Esther Wassenberg

Manager Leefbaarheid en Veiligheid, gemeente Roermond


Xander Beenhakkers

Hoofd operatien, Politie Nederland


14:30 – 15:00

Internationale cyberaanpak | Keynote lezing

  • Hoe breng je internationale netwerken in kaart en kun je die met high tech verstoren?
  • Wat betekenen de digitale ontwikkelingen voor de georganiseerde criminaliteit en hoe maken criminelen hier gebruik van?

Sylvia Laurensse

accountmanager cybercrime publiek private samenwerking, Politie Limburg


15:00 – 15:30

Tijd voor een bakkie | Koffie- en theepauze

15:30 – 16:00

Verstoren van criminele machtsstructuren | Keynote lezing

  • Wat hebben we tot nu toe bereikt met de systemische aanpak van criminele organisaties?

Geertje van Roermund

Senior officier van justitie en teamleider zware georganiseerde criminaliteit bij het Landelijk Parket


16:00 – 16:30

Bekentenissen van een meestersmokkelaar | Keynote lezing

Paul Meyer was een kopstuk van ‘de bende van 700 miljoen’. De bijnaam komt van het geschatte bedrag dat de drugssmokkelaars hebben buitgemaakt. Meyer heeft een jarenlange gevangenisstraf uitgezeten, waarvan 8 maanden in Bangkok, een van de gevaarlijkste gevangenissen ter wereld. In deze lezing blikt hij terug op zijn criminele carrière.

Paul Meyer

Ex-crimineel en kopstuk van ‘de bende van 700 miljoen’


16:30

Met elkaar trekken we de grens | Afsluiting

Dankwoord door Gemeente Roermond en mogelijke aankondiging official host 2026 

16:30

Tijd voor een borrel | Netwerkborrel

Algemene Informatie

Dit congres heeft reeds plaatsgevonden in 2025. Wij houden je graag op de hoogte van de volgende editie in 2026. 

Heb je suggesties voor thema’s of sprekers voor 2026, stuur dan een email naar programma manager Lieveke Prinsen: lieveke.prinsen@sbo.n

Heb je vragen of wil je deelnemen (met meerdere collega's). Neem dan contact op met:
Tonnie van Zanten | tonnie.van.zanten@sbo.nl | 040 - 2 972 780

Wil jij je op het congres profileren? Neem dan contact op met: 
Tjerk Eijsink | tjerk.eijsink@sbo.nl | 06 - 23 740 162
 

Legitimatie

Met het oog op de strenge veiligheidsvoorschriften vragen wij je op de dag van het congres te legitimeren. Alleen personen op de aanwezigheidslijst worden toegelaten. Dit betekent dat de deelnamebewijzen niet overdraagbaar zijn zonder dat dit vooraf aan ons is medegedeeld. Wij rekenen op je begrip. 


Ook interessant:

Jaaropleiding Integrale aanpak van ondermijning
Tijdens deze opleiding leer je gedurende een traject van een jaar hoe je samen met partners integraal werkt aan een aanpak van ondermijning in jouw regio.
Meer informatie >>

6-daagse cursus Bestuurlijke aanpak van ondermijning
Tijdens deze cursus leer je hoe je voorkomt dat criminele organisaties zich vestigen in jouw gemeente.
Meer informatie >>

Heb je suggesties voor thema’s of sprekers voor 2026, stuur dan een email naar programma manager Lieveke Prinsen: lieveke.prinsen@sbo.nl

 

Excursie 2025 - Onzichtbare criminaliteit zichtbaar maken

Consumeren – Ondermijning binnen de Designer outlet

We starten de dag in de Designer outlet in Roermond. Het Designer outlet is uitgegroeid tot de grootste en meest succesvolle outlet van Europa. En met ruim 8,3 miljoen bezoekers per jaar, is het een van de meest toeristische attracties van Nederland. Maar niet alleen toeristen komen graag naar het Designer outlet. Er vindt veel zakkenrollerij en winkeldiefstal plaats, waarachter grote georganiseerde criminele organisaties zitten. 

Recreëren – Integrale handhaving op het water
Per touringcar reizen we naar de Maasplassen, een uniek natuur- en recreatiegebied. Hier krijgen we een toelichting op de publiek-private samenwerking en de integrale controles die er plaatsvinden. Deelnemers worden uitgenodigd om actief in gesprek te gaan met de betrokken partners: Gemeente Roermond, Gemeente Maasgouw, Politie Eenheid Limburg, BOA’s handhaving op het water (Stadtoezicht en Maasgouw), Sportvisserij Limburg en PVO Limburg. Zo ontstaat een breed beeld van hoe integrale handhaving op en rond het water in de praktijk wordt vormgegeven.

Faciliteren – Voorkom voortgezet crimineel handelen in de gevangenis
We krijgen een unieke inkijk en rondleiding door de Penitentiaire Inrichting (PI) Zuid-Oost. Hoe worden gedetineerden voorbereid op hun terugkeer in de samenleving? Hoe zit de georganiseerde criminaliteit geworteld binnen de gevangenismuren en wat wordt eraan gedaan om dit aan te pakken? 

Official Host 2025 

(Kennis)partners 2025

Jouw aanwezigheid op het congres Ondermijning & georganiseerde criminaliteit

Wij bieden je een platform op het congres Ondermijning & georganiseerde criminaliteit, waar je in contact komt met deelnemers. Zo kun je een sessie leiden of aanwezig zijn met jouw eigen stand.

Geïnteresseerd in een samenwerking?

Wil je als partner een bijdrage leveren aan het congres? (bijvoorbeeld door een sessie te verzorgen of met een stand aanwezig te zijn op de beursvloer) dan kun je contact opnemen met:

Tjerk Eijsink
Tel: 06 - 23 74 01 62

eBook met podcasts over de aanpak van ondermijning & georganiseerde criminaliteit

Georganiseerde en ondermijnende criminaliteit groeit. Criminele organisaties verstevigen hun grip op sociale, politieke, economische en technologische systemen, waardoor de impact op de maatschappij en het dagelijks leven almaar toeneemt. Dit vraagt om een verstevigde aanpak met een lange adem. Stel grenzen, grijp in waar nodig, maar biedt ook perspectief aan personen die uit deze wereld willen stappen. In dit eBook delen een aantal experts hun kennis over de aanpak van ondermijning & georganiseerde criminaliteit.

De volgende podcasts met deze onderwerpen zijn te beluisteren:
Podcast 1: Grenzen stellen, perspectief bieden
Podcast 2: winnaar Ondermijning Innovatie Award 2024 – HackHelpdesk.nl
Podcast 3: Arbeidsuitbuiting aanpakken en tegengaan
Podcast 4: Artificial Intelligence (AI) – risico’s en mogelijkheden in de aanpak van ondermijning
Podcast 5: Werken aan een weerbare haven
Podcast 6: Bedrijfsmatige kijk op een criminele organisatie
Podcast 7: “Iedere crimineel heeft transport nodig!”
Podcast 8: Ondermijning (g)een organisatie brede prioriteit
Podcast 9: Carrières en rollen binnen cybercrime
Podcast 10: Samen tegen straathandel (in Schiedam)!

Beluister in dit eBook de 10 meest interessante podcasts over de aanpak van ondermijning & georganiseerde criminaliteit van dit moment.

E-book

Onze privacy-policy

Voer hier het wachtwoord in.